Skip links

Nasıl Grafik Tasarımcı Olabilirim?

Grafik tasarımcı mı olmak istiyorsun? Bu yazı sana nasıl bir yol izlemen gerektiği hakkında alternatif bir kaynak olacak. Kendi tecrübelerimden yola çıkarak nasıl grafik tasarımcı olabileceğiniz hakkında başlıklar derledim. Keyifli okumalar!

Grafik tasarım okumalı mıyım?

Günümüzde kazanılması güç ve iş garantisi olmayan üniversite bölümleri dışında bir bölüm okumak anlamsız bir hal almaya başladı. Diplomadansa tecrübe daha değerli.

Konuyu fazla dağıtmadan Grafik Tasarım yada benzer bir bölüm okumak sizi maalesef iyi bir yere taşımayacak. Tamamen kendinizi geliştirerek ilerleyebileceğiniz bir sektör. Okumayın demiyorum, diploma sahibi olun ve okulu kendinizi öğrenerek kanıtlayabileceğiniz bir ortama dönüştürün. İlerde iş yapabileceğiniz arkadaşlıklar kurun.

Başlamadan önce kararlı olun

Grafik tasarım, görsel iletişimin bir biçimidir. Grafik tasarımcılar, görsel öğeleri kullanarak mesajlar iletmek için çalışırlar. Bu mesajlar, bir web sitesi, bir broşür, bir afiş veya bir logo olabilir.

Grafik tasarıma başlamadan önce kararlı olmak önemlidir. Bunun nedeni, grafik tasarımın zor bir iş olmasıdır. Grafik tasarımcılar, yaratıcılık, iletişim becerileri ve teknik becerilere sahip olmalıdırlar. Ayrıca, grafik tasarımda yeni trendleri takip etmeleri ve yeni teknolojileri öğrenmeleri gerekir.

Kararlı olmak, grafik tasarımda başarılı olmanın en önemli adımlarından biridir.

Benzer işler yapanlarla bağlantı kurun

Öğrenmeye başlamadan önce benzer işler yapan insanlarla bağlantı kurmanız ve onların tecrübelerinden faydalanmak sizin için çok faydalı olacaktır. Farklı başlangıç ve başarı hikayeleri sizi motive edecektir.

Bu yazıyı okuduğunuza göre artık benimle de bir bağlantı kurdunuz. Kendi gelişimimden bahsetme zamanı

Bir alan belirleyin, başlayalım

Kurduğunuz bağlantılar ve incelediğiniz örnek işlerden sonra kararlıysanız öğrenme sürecine geçelim.

Öğrenmek istediğiniz ilk alanı belirleyin. Bu logo tasarımı, sosyal medya tasarımı, broşür tasarımı olabilir. Benim önerim basit sosyal medya tasarımları ile başlamanız. Sonrasında kendinizi geliştirdikçe tüm alanları yapabiliyor olmanız gerekecek ve öğreneceksiniz.

Adobe Photoshop ile başlayın. Bir eğitim seti alarak programın tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz ama benim önerim arayüzü öğrendikten sonra YouTube üzerinden basit sosyal medya tasarımları yapmayı deneyerek kendinizi geliştirmek olacaktır. Bol bol nasıl yapılır videoları izleyerek içerik üretmeye çalışın.

Freepik gibi hazır projeler edinebileceğiniz web sitelerden içerik indirin ve bu içerikleri  inceleyerek kendiniz yapmaya çalışın.

Ne kadar çok pratik o kadar kalite

Bolca pratik yaparak kendinizi geliştirmeye başladıkça özgüveniniz artacak. Bu noktada berbat sosyal medya tasarımları olan bir Instagram hesabı için sıfırdan tasarımlar üretebilir ve referans olması için sayfanın ücretsiz paylaşmasını talep edebilirsiniz.

Hemen para kazanmayı hedeflemeyin. Unutmayın henüz amatörsünüz ve referanslara ihtiyacınız var. Birkaç sosyal medya hesabı üzerinde paylaşımlarınızı kaliteli bir seviyeye getirdikten sonra daha profesyonel adımlar atabilmek için çevrenizdeki reklam ajansları ile iletişim sağlayın. Kendini geliştirmiş ve iyi seviyeye gelmiş tasarımcılar kendi işlerini yapabileceğinden işi bırakıyor bu nedenle ajanslarda sürekli çalışanlara ihtiyaç vardır.

Kendinizi kanıtladıktan sonra sizi değil de kimi alacaklar. Kendinizi geliştirebileceğiniz daha iyi bir ortam olamaz. Rekabet ortamı oluşturmadan kendinizi geliştirmeye ve kanıtlamaya odaklanın.

Hazıra alışmayın

Canva gibi kolay içerik oluşturabileceğiz platformlar sizi kolaya alıştırır. Bu ve benzeri platfomları ilham almak için kullanabilirsiniz. Özgün ve benzersiz içerikler üretmeniz sizi sektörde öne çıkaracak ve iş çevrenizi genişletecektir.

Yapay zekayı verimli kullanın. Yapay zeka işlerinizi kolaylaştırıp hızlandırmanızı ve benzersiz içerikler oluşturabilmenizi sağlar. Gelen yenilikleri yakından takip edin.

Hep daha fazlasını üretin

Sadece sosyal medya tasarımı gibi basit işler yaparak gelişemezsiniz. Yeniliklere açık olmalı ve kendinizi geliştirmek için hep daha fazlasını öğrenmeli ve üretmelisiniz. Gelecekte çok daha iyi yerlere gelebileceğinizi ve kendi işinizin patronu olarak çalışabileceğinizi unutmayın. Kendinize değer verin, vaktinizi verimli kullanın.

Başarılı bir tasarımcı olmanız dileğiyle… Atakan Okul

Yorum yazın

Web deneyiminizi iyileştirmek için çerezlere izin verin.
Keşfet
Kaydırın